Ako si vyberať dvere a zárubne?

S rastúcou životnou úrovňou sa neustále zvyšujú i nároky na produkty. Interiérové dvere nie sú výnimkou. V minulosti boli na výber dva druhy interiérových dverí. Plné dvere a dvere so sklenenou výplňou. V dnešnej dobe je výber podstatne väčší. Na výber máte lakované, laminované, či fóliované s množstvom dekórov, potlače alebo takmer dokonalou napodobeninou dreva, nehovoriac o farebných variantoch. Ďalším delením môže byť delenie na otváravé, posuvné, skladacie alebo kyvné, hovorovo lietačky. Každý druh a prevedenie má svoje pre a proti, je teda potrebné zvážiť kam a aké dvere chcete.

Dvere

Dvere by mali farebne a dizajnovo ladiť so zárubňou a samozrejme s interiérom.

Vyberajú sa podľa umiestnenia, a teda poznáme interiérové alebo exteriérové dvere. Ďalej podľa materiálu, drevené, laminátové, hliníkové, plastové, sklenené alebo kovové. A v neposlednom rade existujú ďalšie špeciálne kategórie ako posuvné, lietacie či skladacie dvere.

Musíte si ujasniť, či sa dvere budú otvárať smerom dovnútra alebo von.

Do interiéru vám budú stačiť ľahšie modely z dreva či plastu, s voštinovým jadrom alebo odľahčenou drevotrieskovou výplňou.
Dekor dverí si viete prispôsobiť podľa vášho vkusu alebo interiéru, a to napríklad fóliovým poťahom s 3D efektom, lakovaním alebo laminátovým poťahom.

Pri výbere dverí berte okrem ceny do úvahy aj ich akustické, protipožiarne a termoizolačné vlastnosti.

Zárubne

Zárubne si samozrejme musíte vybrať podľa materiálu, orientácie (pravá alebo ľavá) a rozmerov dverí, a mať na pamäti aj ich správne osadenie v stene. Každý výrobca má svoju technológiu výroby a preto sa rozmery môžu líšiť, aj keď deklaruje štandardné veľkosti. Hrúbka zárubne sa objednáva podľa konečnej úpravy hrúbky stien. Počíta sa s tým, že rám zárubne prekryje približne 3 cm po obvode steny.

Scroll to Top